Veľké Leváre zariaďujú v telocvični ZŠ núdzové ubytovanie pre utečencov z Ukrajiny

25.03.2022

Veľké Leváre zariaďujú v telocvični ZŠ núdzové ubytovanie pre utečencov z Ukrajiny

Od utorka 29.marca 2022 zriaďuje obec Veľké Leváre vo veľkej telocvični Základnej školy núdzové ubytovanie pre utečencov z Ukrajiny. Kapacita ubytovania bude 50 osôb. Núdzové ubytovanie bude v prevádzke do 31.mája 2022. 

Prečo sa vytvára núdzové ubytovanie?

Každá obec či mesto musí mať určený objekt na núdzové ubytovanie v prípade mimoriadnych situácií (záplavy, vietor, vojna, ...). V prípade Veľkých Levár je to telocvičňa ZŠ a kultúrny dom. Nakoľko vznikla požiadavka na núdzové ubytovanie zo strany Okresného úradu Bratislava a Okresného úradu Malacky, poskytli sme na dva mesiace priestory telocvične základnej školy. Telocvičňa bola zvolená predovšetkým z dôvodu vybavenia sprchami. Obdobné núdzové ubytovania vznikajú aj v ostatných okresoch bratislavského kraja.  

Na ako dlho je núdzové ubytovanie zriadené?

S Okresným úradom Malacky sme sa dohodli na poskytnutí núdzového ubytovania do 31.mája 2022. Potom preberie štafetu iná samospráva alebo organizácia v okrese Malacky.

Prečo vlastne pomáhame?

Veľké Leváre sú najväčšou obcou okresu Malacky a majú k dispozícii veľkorysý priestor telocvične, ktorá je evidovaná ako objekt potenciálne slúžiaci v prípade potreby aktivovania procesov civilnej ochrany. Táto situácia nastala. V susednom štáte je vojna a utekajú z neho matky s deťmi a seniori. Títo ľudia si potrebujú po dlhej ceste oddýchnuť v teple a suchu, spamätať sa, nabrať sily a pokračovať ďalej. Neponúkame hotelové služby a komfort, ale jeden priestor, v ktorom môže naraz spať 50 ľudí. 

Je nám jedno, či príde pred vojnou utekajúci Ukrajinec alebo Rus

Núdzové ubytovanie zriaďujeme pre ľudí utekajúcich pred vojnou z Ukrajiny. Je nám jedno, či bude rozprávať ukrajinsky alebo rusky. Títo ľudia utekajú zo susedného štátu, v ktorom sa bojuje. Kto iný im má pomôcť, keď nie ich priami susedia? 

Čo naše deti?

Deti budú môcť naďalej využívať menšiu gymnastickú telocvičňu a budú tiež využívať vonkajšie priestory. Deti nebudú s utečencami prichádzať do styku. Priestory sú vzájomne oddelené. Núdzové ubytovanie bude mať dokonca vlastný jednoduchý jedálenský priestor, takže školská jedáleň nebude využívaná na stravovanie ubytovaných.

V polovici roka začneme pri škole stavať nové školské multifunkčné ihrisko a atletickú dráhu, na ktoré sme získali dotácie. Je čas dostávať a je čas dávať. Teraz je rad na nás, aby sme sa niečoho vzdali a niečo dali.   

Odkiaľ máme vybavenie?

Vybavenie v podobe štyridsiatich kovových postelí a matracov sme získali bezplatne zo Štátnych hmotných rezerv. Ostatné vybavenie, ako spacáky, plachty, deky, vankúše, prikrývky nám boli poskytnuté z humanitárnej pomoci. Ostatné chýbajúce vybavenie je zakupované podľa potreby a bude preplatené zo strany štátu. 

Personálne zabezpečenie

Prevádzka núdzového ubytovania si bude vyžadovať  množstvo koordinátorov, ktorí budú musieť byť prítomní 24 hodín denne. Obec hľadá na spoluprácu ľudí schopných komunikovať s cudzincami.

Zároveň využijeme pracovné sily zamestnancov školy či obecného úradu, ale tiež obyvateľov, ktorí pochádzajú z Ukrajiny a rozprávajú aj slovenským jazykom. Náklady bude znášať štát.  

Prosíme verejnosť o pomoc

Ľudia prichádzajúci z vojnovej oblasti prídu len so základnými vecami v taške či ruksaku. Na život im bude chýbať veľa vecí. Preto v najbližších dňoch budeme organizovať materiálnu zbierku. Bude potrebné oblečenie, hygienické potreby, šľapky ale i trvanlivé potraviny. O zbierke a konkrétnych potrebách vás budeme čoskoro informovať. Práve rokujeme s prvými dobrovoľníkmi, ktorí nám budú pomáhať  materiálnu zbierku organizovať a materiál triediť.

Otvorme sa, pomôžme 

Som si vedomý, že mnohí obyvatelia majú z utečencov strach. Je to pre nás neznáma téma. Už teraz je v obci cca 50  utečencov z Ukrajiny, ktorí tu našli útočisko v súkromných či cirkevných objektoch. Niektorí hovoria ukrajinsky, niektorí rusky.  

Nebojme sa pomáhať. Vžime sa do ich situácie. Predstavme si naše deti či vnúčence, ako utekajú pred bombardovaním. Existuje horšia predstava ako vojna, vystrašené, hladné, unavené, zranené, či nebodaj mŕtve deti?

Som si istý, drahí Levárania, že sa na Vás môžem spoľahnúť a že nasledujúce dva mesiace bez veľkej telocvične vydržíme a deťom, ženám a starcom pomôžeme. 

Ing. Richard Nimsch, starosta 

Skôr ako začneme: nahliadnite do spracovania vašich osobných údajov

Ak navštívite stránku, ktorá zapisuje cookies, v počítači sa vám vytvorí malý textový súbor, ktorý sa uloží vo vašom prehliadači. Ak rovnakú stránku navštívite nabudúce, pripojíte sa vďaka nemu na web rýchlejšie. Náš web vám ponúkne relevantné informácie a bude sa vám pracovať jednoduchšie.

Súbory cookies používame najmä na anonymnú analýzu návštevnosti a vylepšovanie našich web stránok. Ak si nastavíte blokovanie zápisu cookies do vášho prehliadača, je možné, že web sa spomalí a niektoré jeho časti nemusia fungovať úplne korektne.